Gitarowy Top 2014: relacja z finału konkursu

By admin 5 Min Read

25 października, podczas Międzynarodowych Targów Music Lab w Poznaniu, odbył się finał konkursu Gitarowy Top 2014. Konkurs obywał się w dwóch turach. W pierwszej, eliminacyjnej, uczestnicy przysłali swoje nagrania wideo. Spośród 98 przysłanych nagrań, 73 spełniały wymogi regulaminu, i wzięły dział w eliminacjach. Do finału zostało zakwalifikowanych 20 gitarzystów, z których 19 zagrało na finałowej scenie w Poznaniu. Gitarzyści zaprezentowali swoje solówki wg kolejności alfabetycznej, począwszy od litery P.

Jury w składzie:
Dariusz Domański – przewodniczący
Bartek Miecznikowski
Łukasz Kulczak
Mariusz Mocarski
Maciek Warda

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Gitarowy Top 2014 - Adam Przezdziecki z gitarą Framus Diablo Supreme oraz laureaci
Gitarowy Top 2014 – Adam Przeździecki z gitarą Framus Diablo Supreme oraz laureaci

I miejsce: Adam Przeździecki (nagroda główna: gitara elektryczna Framus Diablo Supreme, ufundowana przez firmę Warwick)

II miejsce: Marcin Kopyciok (nagroda: cyfrowy system bezprzewodowy Shure GLXD16, ufundowany przez firmę Polsound)

III miejsce: Krzysztof Węgrzyński (nagroda: lampowy wzmacniacz Hughes & Kettner TubeMeister 5)

Wyróżnienia:
Bogusław Sitko
Adam Stańczak
Jerzy Gendera
Tomasz Granops
Jarosław Jaśkiewicz

Gitarowy Top 2014 - Adam Przezdziecki z gitarą Framus Diablo Supreme
Gitarowy Top 2014 – Adam Przeździecki z gitarą Framus Diablo Supreme
Gitarowy Top 2014 - Marcin Kopyciok - II miejsce wystep
Gitarowy Top 2014 – Marcin Kopyciok – II miejsce wystep
Gitarowy Top 2014 - Krzysztof Wegrzynski - III miejsce
Gitarowy Top 2014 – Krzysztof Wegrzynski – III miejsce

Wyróżnieni gitarzyści otrzymali wysokiej jakości kable gitarowe ufundowane przez firmy Mogami oraz Adam Laboga. Dodatkowo laureaci pierwszych miejsc otrzymali gadżety gitarowe ufundowane przez firmę Rockshop.pl. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali paczkę gadżetów od magazynu TopGuitar, wśród nich m.in. płyty CD, paski do gitary, struny itp. Jurorzy podkreślili wysoki poziom uczestników konkursu, który zaowocował dużą ilością wyróżnionych.

Nagrodzeni laureaci trzech pierwszych miejsc wystąpili w koncercie galowym przed licznie zgromadzoną i entuzjastycznie reagującą publicznością. Tym razem wykonali swoje solówki z towarzyszeniem zespołu w składzie: Mariusz Mocarski – perkusja, Bartek Miecznikowski – gitara, Maciek Warda – gitara basowa.
Po koncercie galowym, laureaci trzech pierwszych miejsc, udali się na stoisko TopGuitar, gdzie wykonana została sesja zdjęciowa, na grudniową okładkę TopGuitar.

Tyle suchych faktów. Czas na oceny i opinie.

Gitarowy Top 2014 - laureaci
Gitarowy Top 2014 – laureaci

A tu już tak przyjemnie nie będzie. Przede wszystkim, pomimo wcześniejszych ustaleń z redakcją TopGuitar, kilka dni przed imprezą Organizatorzy Targów Poznańskich zmienili godzinę występu koncertu finałowego. Spowodowało to brak czasu na porządną próbę dźwięku dla uczestników, jak również na spokojne obrady jury. Mała ilość czasu, którą Targi Music Lab pozostawiły gitarzystom na przygotowanie się do występu na scenie, powodowała momentami problemy techniczne, z drugiej jednak strony każdy z uczestników Gitarowego Topu mógł przekonać się, jak to jest być rzuconym na głęboką wodę: wejść na scenę, wpiąć kabel i dzięki grze zasłużyć sobie na brawa publiczności.

Warto również odnotować brak wcześniejszej informacji o sprzęcie gitarowym, który zapewniali organizatorzy Targów. Przez wiele dni – mimo usilnych starań Redakcji TopGuitar – Targi nie były w stanie podać modeli sprzętów, na których przyjdzie uczestnikom grać podczas występu. Wygląda na to, że Międzynarodowe Targi Poznańskie wzięły sobie do serca, że organizowane przez TopGuitar wydarzenie opiera się na gitarowych solówkach i również w dużej mierze improwizowały.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego przygotowania i przebiegu takiej imprezy ma zrozumienie specyfiki przebiegu gitarowego konkursu i potrzeb z niej wynikających. Te elementy tym razem zawiodły. Reasumując, jeśli Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą być partnerem w roku przyszłym przy organizacji imprezy, muszą wykazać się większą konsekwencją w realizowaniu ustaleń poczynionych z redakcją TopGuitar.

Gitarowy Top 2014 - koncert finalowy
Gitarowy Top 2014 – koncert finalowy

Do plusów, ze strony organizatorów Targów, należy zaliczyć dużą frekwencję słuchaczy, zarówno na przesłuchaniach, a szczególnie na koncercie finałowym, dobre umieszczenie tudzież jakość sceny, dobrej klasy nagłośnienie, obsługę akustyków oraz zapewnienie wejściówek na teren targów dla wszystkich osób towarzyszących uczestnikom Gitarowego Topu. Tu należą się duże brawa i podziękowania dla Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mimo problemów imprezę oceniamy jako bardzo udaną. Duża ilość uczestników i ich zaangażowanie, wysoki poziom wykonań, fajna scena i spora ilość słuchaczy, a także wartościowe nagrody na finalistów motywują nas do rozpoczęcia przygotowań do kolejnej edycji. Przy tej okazji jeszcze raz dziękujemy wszystkim internautom, którzy wzięli udział w głosowaniach oraz finalistom konkursu, którzy udowodnili, że mamy w Polsce wielu niezwykle uzdolnionych młodych gitarzystów. Przyszłość polskiej gitary elektrycznej właśnie ukazała się w bardzo jasnych barwach, także… do zobaczenia na Gitarowym Topie 2015!

Patronem medialnym wydarzenia był serwis gitarzysci.pl

Gitarowy Top 2014 - publicznosc
Gitarowy Top 2014 – publicznosc
Share This Article
Impressive Mobile First Website Builder
Ready for Core Web Vitals, Support for Elementor, With 1000+ Options Allows to Create Any Imaginable Website. It is the Perfect Choice for Professional Publishers.