Gitarowy Top 2014: relacja z finału konkursu

25 października, podczas Międzynarodowych Targów Music Lab w Poznaniu, odbył się finał konkursu Gitarowy Top 2014. Konkurs obywał się w dwóch turach. W pierwszej, eliminacyjnej, uczestnicy przysłali swoje nagrania wideo. Spośród 98 przysłanych nagrań, 73 spełniały wymogi regulaminu, i wzięły dział w eliminacjach. Do finału zostało zakwalifikowanych 20 gitarzystów, z których 19 zagrało na finałowej scenie w Poznaniu. Gitarzyści zaprezentowali swoje solówki wg kolejności alfabetycznej, począwszy od litery P.

Jury w składzie:
Dariusz Domański – przewodniczący
Bartek Miecznikowski
Łukasz Kulczak
Mariusz Mocarski
Maciek Warda

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Gitarowy Top 2014 - Adam Przezdziecki z gitarą Framus Diablo Supreme oraz laureaci
Gitarowy Top 2014 – Adam Przeździecki z gitarą Framus Diablo Supreme oraz laureaci

I miejsce: Adam Przeździecki (nagroda główna: gitara elektryczna Framus Diablo Supreme, ufundowana przez firmę Warwick)

II miejsce: Marcin Kopyciok (nagroda: cyfrowy system bezprzewodowy Shure GLXD16, ufundowany przez firmę Polsound)

III miejsce: Krzysztof Węgrzyński (nagroda: lampowy wzmacniacz Hughes & Kettner TubeMeister 5)

Wyróżnienia:
Bogusław Sitko
Adam Stańczak
Jerzy Gendera
Tomasz Granops
Jarosław Jaśkiewicz

Gitarowy Top 2014 - Adam Przezdziecki z gitarą Framus Diablo Supreme
Gitarowy Top 2014 – Adam Przeździecki z gitarą Framus Diablo Supreme
Gitarowy Top 2014 - Marcin Kopyciok - II miejsce wystep
Gitarowy Top 2014 – Marcin Kopyciok – II miejsce wystep
Gitarowy Top 2014 - Krzysztof Wegrzynski - III miejsce
Gitarowy Top 2014 – Krzysztof Wegrzynski – III miejsce

Wyróżnieni gitarzyści otrzymali wysokiej jakości kable gitarowe ufundowane przez firmy Mogami oraz Adam Laboga. Dodatkowo laureaci pierwszych miejsc otrzymali gadżety gitarowe ufundowane przez firmę Rockshop.pl. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali paczkę gadżetów od magazynu TopGuitar, wśród nich m.in. płyty CD, paski do gitary, struny itp. Jurorzy podkreślili wysoki poziom uczestników konkursu, który zaowocował dużą ilością wyróżnionych.

Nagrodzeni laureaci trzech pierwszych miejsc wystąpili w koncercie galowym przed licznie zgromadzoną i entuzjastycznie reagującą publicznością. Tym razem wykonali swoje solówki z towarzyszeniem zespołu w składzie: Mariusz Mocarski – perkusja, Bartek Miecznikowski – gitara, Maciek Warda – gitara basowa.
Po koncercie galowym, laureaci trzech pierwszych miejsc, udali się na stoisko TopGuitar, gdzie wykonana została sesja zdjęciowa, na grudniową okładkę TopGuitar.

Tyle suchych faktów. Czas na oceny i opinie.

Gitarowy Top 2014 - laureaci
Gitarowy Top 2014 – laureaci

A tu już tak przyjemnie nie będzie. Przede wszystkim, pomimo wcześniejszych ustaleń z redakcją TopGuitar, kilka dni przed imprezą Organizatorzy Targów Poznańskich zmienili godzinę występu koncertu finałowego. Spowodowało to brak czasu na porządną próbę dźwięku dla uczestników, jak również na spokojne obrady jury. Mała ilość czasu, którą Targi Music Lab pozostawiły gitarzystom na przygotowanie się do występu na scenie, powodowała momentami problemy techniczne, z drugiej jednak strony każdy z uczestników Gitarowego Topu mógł przekonać się, jak to jest być rzuconym na głęboką wodę: wejść na scenę, wpiąć kabel i dzięki grze zasłużyć sobie na brawa publiczności.

Warto również odnotować brak wcześniejszej informacji o sprzęcie gitarowym, który zapewniali organizatorzy Targów. Przez wiele dni – mimo usilnych starań Redakcji TopGuitar – Targi nie były w stanie podać modeli sprzętów, na których przyjdzie uczestnikom grać podczas występu. Wygląda na to, że Międzynarodowe Targi Poznańskie wzięły sobie do serca, że organizowane przez TopGuitar wydarzenie opiera się na gitarowych solówkach i również w dużej mierze improwizowały.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego przygotowania i przebiegu takiej imprezy ma zrozumienie specyfiki przebiegu gitarowego konkursu i potrzeb z niej wynikających. Te elementy tym razem zawiodły. Reasumując, jeśli Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą być partnerem w roku przyszłym przy organizacji imprezy, muszą wykazać się większą konsekwencją w realizowaniu ustaleń poczynionych z redakcją TopGuitar.

Gitarowy Top 2014 - koncert finalowy
Gitarowy Top 2014 – koncert finalowy

Do plusów, ze strony organizatorów Targów, należy zaliczyć dużą frekwencję słuchaczy, zarówno na przesłuchaniach, a szczególnie na koncercie finałowym, dobre umieszczenie tudzież jakość sceny, dobrej klasy nagłośnienie, obsługę akustyków oraz zapewnienie wejściówek na teren targów dla wszystkich osób towarzyszących uczestnikom Gitarowego Topu. Tu należą się duże brawa i podziękowania dla Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mimo problemów imprezę oceniamy jako bardzo udaną. Duża ilość uczestników i ich zaangażowanie, wysoki poziom wykonań, fajna scena i spora ilość słuchaczy, a także wartościowe nagrody na finalistów motywują nas do rozpoczęcia przygotowań do kolejnej edycji. Przy tej okazji jeszcze raz dziękujemy wszystkim internautom, którzy wzięli udział w głosowaniach oraz finalistom konkursu, którzy udowodnili, że mamy w Polsce wielu niezwykle uzdolnionych młodych gitarzystów. Przyszłość polskiej gitary elektrycznej właśnie ukazała się w bardzo jasnych barwach, także… do zobaczenia na Gitarowym Topie 2015!

Patronem medialnym wydarzenia był serwis gitarzysci.pl

Gitarowy Top 2014 - publicznosc
Gitarowy Top 2014 – publicznosc

Gitarowy Top 2014 – finaliści wybrani przez redakcję TopGuitar

Jury redakcji TopGuitar wybrało 10 finalistów, którzy zagrają podczas finału Gitarowy Top 2014 w dniu 25 października 2014, podczas Poznańskich Targów Muzycznych Music Lab.

Poniżej lista finalistów:

Maciej Czwartos
Damian Dec
Jerzy Gendera
Tomasz Granops
Jarosław Jaśkiewicz
Marcin Kopyciok
Adam Przeździecki
Jacek Raczyński
Bogusław Sitko
Krzysztof Węgrzyński

Drugą dziesiątkę wybierają internauci, podczas głosowania, które kończy się 21 października o godz. 23.59

Kable Laboga w puli nagród

Do puli nagród konkursu Gitarowy TOP dołączyły kable firmy LABOGA.

Kable produkowane są ręcznie w firmie Adama Labogi. Stosuje się je do wszystkich instrumentów, takich jak, np. gitary elektryczne, basowe, elektro-akustyczne, organy w połączeniu z wszystkimi wzmacniaczami, efektami itp. Objęte są dwuroczną pełną gwarancją.

Wszystkie połączenia należy wykonywać zgodnie z opisem na wtykach kabla (strzałka) – w kierunku od źródła dźwięku do odbiornika. Najprostszym przykładem jest przypadek podłączenia gitary do wzmacniacza; źródłem jest tutaj gitara, a odbiornikiem wzmacniacz. Tę samą ideę stosuje się dla wszelkich połączeń między urządzeniami, np. w pętli efektów, między efektami itp.

Kable te robione są w różnych konfiguracjach długości i rodzaju wtyków jack: kątowych (łamanych) lub prostych. Do wyrobu stosujemy najlepsze materiały. Przewód wykonywany jest na nasze specjalnie zamówienie. Jest on zrobiony z beztlenowej miedzi z dodatkiem srebra. Posiada pleciony ekran, dzięki czemu charakteryzuje się brakiem efektu mikrofonowania oraz dużą skutecznością ekranowania. W rezultacie przydźwięk sieciowy nie jest słyszalny nawet w skrajnych warunkach pracy. Do lutowania używana jest specjalna cyna z dodatkiem srebra.

Użyte rozwiązania powodują, że kabel ma małą pojemność i tłumienność. Dodatkowo zewnętrzna powłoka ochronna wykonana jest z materiału, który zapobiega zbytniemu skręcaniu się przewodu oraz zwiększa odporność na załamania. Mimo to zastosowano podwójne zabezpieczenie przewodu w newralgicznym miejscu, jakim jest łączenie z wtykiem. Znacznie poprawiło to żywotność kabla.

Używamy wyłącznie wtyków jack amerykańskiej firmy G&H.

Do każdego kabla dołączone jest mocowanie w postaci rzepu. Pozwala to na łatwe i szybkie zwinięcie kabla. Średnica przewodu wynosi 7 mm.

laboga 0,5m_L-L

laboga 3m_p-p_neon_orange_in_uv kopia

Laboga 6m_P-P

Nagrody od Roland Polska

BOSS TU-80-WH TUNER & METRONOM, BOSS DS-1 Distortion i BOSS TU-10 Tuner Przyczepiany to nagrody w konkursie GitarowyTop przekazane przez firmę Roland Polska!

BOSS TU-80-WH TUNER & METRONOM

Wśród zdumiewającej liczby użytkowników tunera/metronomu TU-80 z całego świata, nie ma nikogo kto by nie lubił tego kieszonkowego produktu. W odpowiedzi na głosy muzyków, BOSS wypuścił nowy biały model.

TU-80 oferuje super dokładne strojenie chromatyczne na ekranie LCD w bardzo przystępnej cenie, oraz jako bonus funkcje takie jak wbudowany metronom, Accu-Pitch (emituje sygnał akustyczny, kiedy wysokość dźwięku jest poprawna), i pamięć do zapisania ustawień.

TU-80 posiada tryby strojenia chromatycznego oraz 7-mio strunowych gitar i 6-cio strunowych basów.

Teraz dostępny w kolorach czarnym (TU-80) i białym (TU-80-WH).

Specyfikacja:

Tuner
* Reference Pitch A4=435 Hz-446 Hz (1 Hz steps)
* Tuning Range E0 (20.6 Hz)-C8 (4186.0 Hz)
* Internal Tuning Accuracy +/-1 cent

Metronome
* Tempo 30-250
* Rhythm Style: Quarter note, Eighth rest and eighth note, Eighth note, Triple, Triple with center rest, Sixteenth * note, Clave (3-2, 2-3)
* Beat 0-9

* Impedancja wejściowa 680 k ohms
* Wskaźnik LCD Display, Tuning Guide LED
* Złącza Input Jack, Output Jack
* Zasilanie bateryjne (R6/LR6 (AA) Type) x 2

Zużycie mocy
* 3 mA (Metronom), 8 mA (Tuner z A4=440 Hz input); Średni czas żywotności baterii około 100 godzin

Akcesoria
* Bateria (R6 (AA) Type) x 2, Owner’s Manual

* Rozmiar i waga (z bateriami) 122 mm x 68 mm x 21 mm; 0.1 kg

BOSS TU-80-WH TUNER METRONOM

BOSS DS-1 Distortion
Efekt cechuje się bardzo dobrym, soczystym brzmieniem, pozwalającym wykorzystywać go zarówno do grania partii solowych jak i podkładowych.
BOSS DS-1 Distortion

TU-10 Tuner Przyczepiany
Tuner na klipsie z kolorowym wyświetlaczem

Seria BOSS „TU” to synonim niezawodności, wytrzymałości i dokładności strojenia. Teraz ten najbardziej znany przedrostek tunerowy został przyczepiony do debiutującego TU-10. Odnawiając tradycyjny wygląd tunerów przyczepianych, TU-10 oferuje stylowy design i wytrzymałą obudowę z wysoce przydatnymi funkcjami znanymi z innych tunerów BOSS, jak Accu-Pitch, strojenie opuszczone do pięciu półtonów, a także tryb Stream. Unikalny „prawdziwie kolorowy” LCD zapewnia w pełni wielokolorowe doświadczenie wizualne nigdy wcześniej nie widziane w innych przyczepianych tunerach. Dodatkową poprawę widoczności zapewnia funkcja reflection-display.

* Wypróbowana jakość i solidność BOSS w formie przyczepianej
* Świetna czytelność wskazań dzięki unikalnemu „prawdziwie” kolorowemu LCD i funkcji reflection-display
* Funkcja Accu-Pitch, strojenie opuszczone o maksymalnie 5 półtonów, tryb Stream
* Stylowy wygląd i wytrzymała obudowa
* Dostępny w różnych kolorach

Specyfikacja TU-10″
* Zakres Strojenia C0 (16.35 Hz) do C8 (4,186 Hz) * Wysokość referencyjna A4 (436 do 445 Hz) * Dokładność Strojenia +/- 1 cent * Tryb wyświetlania Cent, Stream * Flat Tuning Standard do 5 półtonów niżej * Zasilanie CR2032 bateria litowa x 1 * Wymiary 73 x 33 x 62 mm * Waga (z baterią) 45 g * Akcesoria CR2032 bateria litowa, Owner’s Manual
BOSS TU-10 Tuner Przyczepiany

Hughes & Kettner Tubemeister 5 Head nagrodą w konkursie Gitarowy Top

Hughes & Kettner TubeMeister 5 to kwintesencja wiedzy i pasji Mr.Hughesa i Herr Kettnera. Przekształca on każde Twoje dotknięcie strun w ekspresyjne brzmienie, przenosząc aksamitne dźwięki prosto z Twoich palców. W pełni lampowy przedwzmacniacz dodaje dźwiękowi szlachetności. Dzięki przełącznikowi Drive możesz również obudzić w tym wzmacniaczu bestię. Lampy 12BH7 zamontowane we wzmacniaczu pozwalają na osiągnięcie niesamowitego brzmienia, które obudzi w Tobie rockową duszę!

Jeżeli jesteś w nastroju do ćwiczenia w domu lub nagrywania w studiu, możesz użyć przełącznika Power Soak odłączającego całkowicie kolumnę głośnikową. Wbudowany RedBox pozwoli Ci na przesłanie Twojego w pełni lampowego brzmienia do konsolety mikserskiej lub systemu dousznego.